Gemerčania sa rozlúčili so svojimi významnými ľudovými rezbármi

Ján Sarnovský a Ondrej Galík Iba nedávno utŕžilo ľudové rezbárske remeslo v hornom Gemeri veľkú ranu. V dňoch 27. a 28. septembra totiž zomreli dvaja významní dobšinskí ľudoví rezbári, Ján Sarnovský a Ondrej Galík. Ešte koncom augusta t.r. na folklórnych slávnostiach v Rejdovej pán Sarnovský prezentoval návštevníkom svoje rezbárske umenie.

Ján Sarnovský sa narodil 12. apríla 1927 a od detstva sa venoval rezbárskemu remeslu. Táto záľuba mu prirástla k srdcu a tak i v dospelosti každú voľnú chvíľu trávil vo svojej dielni a nachádzal potešenie v drevorezbe. Láska k lesu, prírode, jeho dlhoročné zamestnanie v lesníctve a ďalšia záľuba poľovníctvo, boli základnou inšpiráciou jeho umeleckej tvorby. Tešil sa aj zo svojej literárnej tvorby, ktorú zhrnul vo svojej knižke "Srdce ma bolí za Čutnavou".

Svoje námety čerpal práve z tohto prostredia. Ako vravieval : "Rezbárstvo si vyžaduje veľkú presnosť a platí tu dvakrát meraj a raz rež".

Ondrej Galík sa narodil 17.septembra 1937 a zo známych dobšinských rezbárov bol vekovo najmladší. Vyučil sa tesárskemu remeslu, čím sa ešte viac zblížil s drevom a záľubu našiel v rezbárskom umení. Osobite sa zameriaval na výrobu tradičných črpákov a lyžíc. Jeho veľkým koníčkom bola i ľudová hudba a folklór, s ktorým žil odmalička. Až do svojej náhlej smrti pôsobil v ľudovej hudbe miestneho folklórneho súboru Gemer. Posledná rozlúčka s Jánom Sarnovským sa konala 01.10.2007. S pánom Ondrejom Galíkom o deň neskôr. Obaja však budú žiť navždy v našich mysliach. A ich diela, ktoré po sebe zanechali nám ich budú navždy pripomínať. Juraj Karika Foto : JK