Výpravca odpískal, zdvihol výpravku a Gemerský expres sa aj s nami pohol

Motorový vozeň M 131.1125 (MAGDA) má vďaka aktivite členov Klubu historických koľajových vozidiel (KHKV) v Haniske pri Košiciach tohto roku množstvo príležitostí na to, aby ju nielen železniční fanúšikovia videli na viacerých tratiach východného Slovenska. Najmä v tomto mesiaci dostane poriadne zabrať, nakoľko je veľa akcií, na ktorých sa zúčastní. V sobotu 10. apríla 2010 to bola prvá tohtoročná klubová jazda na jednej z tratí, kde už niekoľko rokov neexistuje osobná doprava. O tom, ako sa vydarila sa dozviete v tejto reportáži.
Po nočnom výdatnom daždi prišlo vytúžené sobotné ráno. Mnohí z nás sme mali včasný budíček, nakoľko bolo potrebné Magdu pripraviť na jazdu. Pri pohľade na oblohu nám neostávalo nič iné, len skonštatovať, že to nie je najhoršie, čo nás v bláznivom aprílovom počasí môže čakať. Príchod na košickú stanicu dokumentovalo niekoľko nedočkavcov. Pre lepšiu orientáciu našich cestujúcich staničný rozhlas informoval, na ktorej koľaji stojí vláčik, ktorý ich odvezie do Betliara. Za polhodinu sa zaplnil do posledného miesta. Pán výpravca odpískal, zdvihol výpravku a my sme sa pohli. Tých, čo neodradilo ani chladnejšie počasie sa vo vykúrenej súprave cítili výborne. K tomu pomohla i skúsená osádka, ktorá ich informovala o programe, odpovedala na otázky tých mladších, ale i starších. Najviac zábavy si cestujúci užili v Jablonovskom tuneli, keď sme nechali na pár sekúnd vypnúť interiérové osvetlenie. To sme sa už ale dostali na Gemer, kde sme čoskoro zastavili v Rožňave. Počas obiehania prívesného vozňa sa našiel čas i na krátke interview pre prítomné televízne štáby. Prítomní zvedavci a naši pasažieri si zas mohli zdokumentovať vláčik, ktorý ich za pár minút odviezol traťou, kde je už vyše 7 rokov zastavená osobná doprava. Čoskoro sa tak stalo a vláčik sa pohol smerom na Dobšinú. O pár minút sme už vystupovali v staničke s názvom BETLIAR. Čakali tu na nás predstavitelia obce aj s jej obyvateľmi. Po krátkych príhovoroch sa väčšina účastníkov presunula cez obec do areálu kaštieľa. Ostatní sa mohli spoločne s obyvateľmi obcí (Betliar, Gemerská Poloma, Henckovce, Nižná Slaná) za ten čas povoziť kyvadlovou jazdou medzi Nižnou Slanou a Rožňavou. Časť výpravy, ktorá ostala v Betliari si po prezretí expozície v kaštieli nenechala ujsť ani prechádzku v parku za ním, ktorý skrýva niekoľko zaujímavých technických objektov. Zaujímavý je samozrejme i svojou botanickou rozmanitosťou. To už ale čas poriadne pokročil a my sme sa museli vrátiť späť na stanicu. Naše rýchle kroky ešte viac urýchlili padajúce kvapky zo zamračenej oblohy. Pred odjazdom z Betliara sme stihli ešte tradičné spoločné foto s MAGDOU. Po ňom nám neostávalo už nič iné, len sa rozlúčiť s našimi hostiteľmi a vybrať sa na cestu domov.
Plní zaujímavých zážitkov, nových vedomostí sme vystúpili na slnkom zaliatej košickej stanici. Ako vidieť, aprílové počasie si z nás pekne vystrelilo. Kým na Gemeri sa s nami lúčilo tou zachmúrenou a uplakanou tvárou, v Košiciach sa už na nás usmievalo. Nám to ale nevadilo, prežili sme i tak pekný deň na vidieku, bez zhonu veľkomesta.
14.4.2010

Text i fotografie: Igor Molnár