Prospešné putovanie po Gotickej ceste s hudobným umením stredoveku až podnes

V dňoch 25.9. - 29.9.2008 Gemerské osvetové stredisko v Rožňave už po siedmykrát pripravilo pre milovníkov starej hudby Medzinárodnú prehliadku historickej hudby európskych regiónov na Gotickej ceste ARS ANTIQUA EUROPAE IN VIA GOTHICA.
Jej cieľom bola prezentácia hudobného umenia od stredoveku až po súčasnosť, ako aj spoznávanie diferencovaných kultúr krajín Európskej únie. V priebehu štyroch dní sa účastníci podujatia presúvali po historických pamiatkach slávnej Gotickej cesty, bohatej na vzácne kultúrno-historické pamiatky, kostoly a múzeá. Novinkou tohtoročnej prehliadky bola vedomostná súťaž žiakov základných škôl (25.9.08) – Skvosty na Gotickej ceste, účastníci ktorej sa zúčastnili koncertu v Markušoviach.
utovanie po Gotickej ceste sa začalo už tradične v Evanjelickom kostole v Štítniku (25.9.08), ktorý je jedinečný svojimi maľbami, ktoré pochádzajú z troch období (14.-15.-16. storočia). Jeho priestory rozozvučal spolok starej hudby FLORIPARI z Poľska (Krakow), ktorý interpretoval vokálne a inštrumentálne skladby najmä poľskej renesančnej a barokovej hudby. Ozdobou úvodného koncertu isto bola i známa slovenská herečka Ida Rapaičová (Bratislava), ktorá sa divákom predstavila prednesom staroslovienskeho Otčenáša, ale i prvej staroslovienskej básne Proglas.
Plejáda sobotňajších koncertov (27.9.08) sa začala na stredovekom hrade Krásna Hôrka, ktorý je jednou z najcennejších kultúrnych a stavebných pamiatok Gemera. Nezabudnuteľný zážitok pre divákov tu pripravil organista pán Michal Novenko z Čiech (Praha), ktorý sa venuje práve dokumentácii, propagácii a koncertnému využitiu historických organov, medzi ktoré patrí aj organ v kaplnke hradu Krásna Hôrka.

odpoludňajších hodinách sa rozozvučal aj Rímsko-katolícky kostol v Moldave nad Bodvou, o ktorom dobové dokumenty hovoria, že na námestí stál už pred rokom 1290. Práve tu zavŕšil svoje koncertné turné súbor starej hudby FLORIPARI z Poľska (Krakow) a v jeho podaní okrem iných skladieb zazneli i diela Mikołaja Gomółku, Michael Praetoriusa, Claudia Monteverdiho, či Jana z Lublina.
ž po druhýkrát (za existencie festivalu) sa koncert uskutočnil aj v klasicistickom evanjelickom kostole v Ardove, ktorý je výnimočný tým, že je majetkom obce. Práve v tomto chráme zazneli skladby obdobia hudobného baroka, renesancie, či ranného klasicizmu, komponované princípom bassa continua v podaní súboru historickej hudby MUSICA HISTORICA (Prešov).

Čarom festivalu sa v posledných rokoch stal večerný koncert v Aggteleku v jaskyni Baradla v Maďarsku. Paleta európskej historickej hudby v podzemných priestoroch zaznela v podaní sláčikového súboru Štátneho komorného orchestra Žilina ARCHI DI SLOVAKIA, pod taktovkou koncertného majstra a umeleckého vedúceho Františka Figuru. Hosťom programu bol Michele Davide Maggioni. Obaja účinkujúci svojím bravúrnym prejavom oslovili všetkých divákov. Vokálne umenie tu prezentovala i skupina SOL ET SEDES (Brno), ktorá sa venuje interpretácii hudby komponovanej pred rokom 1800 a milovníkom hudby a spevu predstavila nie príliš známe diela od Jacoba Handla Gallusa. Vysoká umelecká úroveň účinkujúcich i jedinečná atmosféra v divákoch zanechala neočakávaný a dlho rezonujúci zážitok.
Tradične v nedeľu (28.9.08) sa koncerty uskutočnili v Rožňave, Spišských Vlachoch a v Odoríne. Tohto roku k nim pribudol aj koncert v malebnej gemerskej dedinke Stratená.

rvé tóny zaneli v neskororománsko - ranogotickom Katolíckom kostole svätého Mikuláša biskupa v Odoríne, kde koncertoval pán Michal Novenko (Praha) a svoje vystúpenie zavŕšil dielami Bergama a Kuchařa, ale i záverečnou improvizáciou.
Ďalší z koncertov sa uskutočnil v priestoroch Biskupskej katedrály v Rožňave, ktorou sa najskôr niesli tóny skladieb Johanna Sebastiana Bacha v podaní ZEMPLÍNSKEHO AKORDEÓNOVÉHO TRIA. Sakrálnym zborovým umením sa zase predstavil Slovenský spevácky zbor ADOREMUS (Vráble), v repertoári ktorého nechýbali známe skladby ako Cantate Domino, Jubilate Deo, Ave maria stella, či Ave vera virgina. Ich výkon diváci ohodnotili srdečným potleskom, ktorý neutíchol ani po vystúpení ďalšieho účinkujúceho kolektívu TOCCATA - akordeónového súboru zo Sobraniec a Michaloviec. Majstrovstvo na akordeóne predviedli učitelia, žiaci a študenti rôznych stupňov hudobných škôl pod vedením pána Mgr. art. Jozefa Demjana. Ich záverečné skladby Madrugado od Ronalda Bingeho a Uhorský tanec č. 5 od Johannesa Brahmsa len umocnili jedinečný emociálny i umelecký zážitok z celého koncertu.

eden z koncertov sa realizoval aj v mestečku Spišské Vlachy, ktoré v minulosti už bolo hostiteľom mnohých slovenských i zahraničných umelcov tohto festivalu. Nebolo tomu inak ani tento rok. Rímskokatolícky Kostol sv. Jána Krstiteľa, známy vzácnym krucifixom z dielne Majstra Pavla z roku 1520, rozozvučalo Sláčikové kvarteto ANIMA (Miškolc), najprv suitou z opery Kráľovná víl od Henryho Purcella, ale aj skladbami od Wolfganga Amadea Mozarta, či Josepha Haydna.
Po prvýkrát v histórii festivalu sa koncert uskutočnil aj v malebnej dedinke Stratená, v neogotickom rímskokatolíckom kostole Svätého Augustína. V podaní vokálneho okteta SOL ET SEDES (Brno) si diváci mohli vychutnať skladby prevažne slovinského hudobného skladateľa Jacoba Handla Gallusa.

eden z posledných koncertov zaznel aj v Letohrádku Dardanely v Markušovciach, kde sa nachádza jediná expozícia klávesových hudobných nástrojov na Slovensku. Súbor starej hudby MUSICA POETICA (Trenčín), ktorý tu účinkoval pre školskú mládež z Rožňavy a Spišskej Novej Vsi, koncertoval na kópiách historických hudobných nástrojov, ako sú lutna, teorba, psalterium, baroková gitara, spinet, šalmaj, krumhorn, ranket, cink, kornamusa, gajdica, zobcové flauty, renesančné priečne flauty, barokové travers flauty a rôzne bicie nástroje. Ich jedinečné zvuky a lahodné tóny vokálneho prednesu boli pookriatím pre študentov, ale aj studnicou nových vedomostí nielen o starej hudbe, ale aj o Gotickej ceste, pretože tu bola riaditeľkou Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave vyhodnotená aj súťaž Skvosty na Gotickej ceste, v ktorej si prvé miesto odniesla Základná škola Ulica pionierov v Rožňave, druhá priečka patrila Základnej škole na ulici Zeleného stromu v Rožňave a pekné ceny si odniesli aj súťažiaci zo Základnej školy Petra Kellnera Hostinského z Gemerskej Polomy, ktorí skončili ako tretí.

lávnostné ukončenie festivalu sa uskutočnilo v prekrásnom kaštieli Betliar, ktorému prináleží tento, obsahom jedinečný, záverečný koncert. LOTZ TRIO (Bratislava) dostalo poctu uzavrieť plejádu tohtoročných koncertov 7. ročníka festivalu historickej hudby európskych regiónov na Gotickej ceste ARS ANTIQUA EUROPAE IN VIA GOTHICA. Basetové rohy, na ktorých hrali členovia Lotz Tria sú replikami originálnych nástrojov Theodora Lotza (po ktorom je formácia pomenovaná) a ktoré sú dochované na hrade Krásna Hôrka. Originály týchto nástrojov videli návštevníci koncertu na vlastné oči, pretože boli počas koncertu vystavené v priestoroch betliarskeho kaštieľa. Repertoár Lotz Tria pozostával z pôvodnej hudby nazývanej nemeckým názvom Harmoniemusik. V rámci koncertu zaznela tvorba W. A. Mozarta, Antonia Salieriho, či na Slovensku pôsobiaceho Juraja Družeckého.
Srdečne ďakujeme všetkým účinkujúcim, spoluorganizátorom, ktorí sa podieľali na zabezpečení tohto jedinečného festivalu, ale aj divákom, ktorí s nami putovali po slávnej Gotickej ceste za nevšednými krásami, aby objavili čaro zašlých čias, spoznali históriu, umenie i kultúru rôznych národov a národností - bohatstvo, ktoré nám tu zanechali naši predkovia.

evne veríme, že sme spoločne aspoň na chvíľu oživili zašlú slávu miest a obcí Gemera, Spiša a Abova.
Tešíme sa na ďalšie stretnutie s vami pri starej hudbe na Gotickej ceste.
1.10.2008

Božena Miháliková,
metodik GOS

Herečka Ida Rapaičová účinkovala v Štítniku Vokálny súbor SOL ET SEDES z Čiech v kostole v Stratenej V Rožňave vystúpil aj akordeónový orchester TOCCATA zo Slovenska Zemplínske akordeónové trio v Rožňavskej Katedrále

Slovenský spevácky zbor ADOREMUS vystúpil v Katedrále Nanebovzatie panny Márie v Rožňave

Diváci na hrade Krásna Hôrka pozorne sledovali organové vystúpenie Michala Novenku z Čiech

Národná kultúrna pamiatka v Štítniku a v nej diváci pri slávnostnom otvorení festivalu

V Rímsko-katolíckom kostole v Moldave n/Bodvou vystúpil poľský inštrumentálny spolok starej hudby - FLORIPARI

FLORIPARI z Poľska vystúpili aj v Štítniku

Na koncerte v Betliari

Koncert v Markušovciach - Musica poetika

LOTZ TRIO v Betliari

Pohľad na divákov počas koncertu v Markušovciach

Diváci si v Markušovciach mohli prezrieť aj kaštieľ

Musica historica v ardovskom kostole

Musica poetika

Michal Novenko pri hre na organi na hrade v Krásnej Hôrke