Prvý máj - medzinárodný Sviatok práce aj v Gemeri

Prvý máj je medzinárodným Sviatkom práce. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály ešte v roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii robotníkov v americkom meste Chicago, ktoré sa konali tri roky predtým za 8-hodinový pracovný čas. Na celom území USA, od New Yorku až po San Francisco, sa zdvihla vlna protestov a demonštrácií. Centrom boja sa stalo práve Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 1886 až 40 tisíc štrajkujúcich.

Štrajky pokračovali ešte dva dni, avšak 3. mája 1886 využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do demonštrantov. Šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko zranených. Po vzniku ČSR bol od roku 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti, zhoršovaniu postavenia pracujúcich a v rokoch 1933-1938 vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne.

Oslavy 1. mája majú v Dobšinej bohatú tradíciu. Ako prví slávili tento sviatok železniční zamestnanci už na začiatku 20. storočia. V minulom roku, 17. rokov od roku 1989, kedy sa naposledy organizovali oslavy 1. mája, si táto tradícia znovu získala podporu u časti verejnosti. Aj tohto roku sa oslavy 1. mája teda znovu zopakujú, no tento rok už v spolupráci s mestom Dobšiná, na čom má zásluhu jeho primátor Karol Horník (KSS).

O pol desiatej predpoludním sa účastníci stretnú na námestí Troch ruží, odkiaľ sa vyberú na Prvomájový sprievod, smerujúci na námestie Baníkov, kde zaznejú oficiálne prejavy. Minulý rok sa do osláv zapojilo asi 100 ľudí a tento rok sa podľa organizátorov počíta s niekoľkonásobne väčšou účasťou. Oslavám bude predchádzať tradičné stavanie mája na námestí Baníkov v podvečer 30. apríla. Stavanie mája podporí aj folklórny súbor Gemer a dychová hudba Dobšiná. Zaujímavosťou je, že v meste Dobšiná má i dnes najväčšiu podporu mimo parlamentná Komunistická strana Slovenska.


Juraj KARIKA