Čo to v onú noc preletelo nad našimi hlavami a vystrašilo mnoho ľudí?

V pondelok večer (1.3.2010) mi zatelefonovala z Košíc pani Zuzka Tomková, ktorá začala otázkou: "Už Vám niekto telefonoval z Rožňavského Bystrého, čo sa stalo?" - Nie, vravím. A čo sa vlastne stalo? Potom som sa dozvedel, že pred polnocou, najmä tí, ktorí sledovali televízny prenos z olympiády, chvíľu videli vonku silné svetlo sprevádzajúce veľkým, akoby výbuchom. Zbystril som pozornosť a začal na internete hľadať o tom dôkazy:
Hneď prvá informácia, ktorú som našiel na TA3.com, ma zaujala: "Obrovský záblesk na oblohe, mohutný tresk a tlaková vlna. Tento úkaz včera v noci vystrašil mnohých ľudí na východnom a strednom Slovensku. Ten, kto to videl bol svedkom zrážky našej planéty s vesmírnym telesom - pravdepodobne meteoroidom. Astronómovia nevylučujú, že jeho časti mohli dopadnúť aj na Zem."
Využil som aj portál facebook.sk a požiadal som mojich priateľov z horného i stredného Gemera, aby sa o tomto jave zdôverili aj mne. Dostal som od nich takéto odpovede:

Mecenga Bruno: "Tak, toto zaujíma aj mňa, čo to bolo...???"

Danka Gonosová: "Dobrý večer, zatiaľ sú to všetko dohady. Veď to poznáte... Áno, záblesk bol intenzívny, iný ako pri blesku, svetlo podľa mňa bolo belšie. Zvuk prišiel v podobe hromu až asi po 20 sekundách. Bolo to okolo 23,25 hod. Sama som zvedavá na logické zdôvodnenie. Moja stará matka "U Paseky" mi rozprávali o ohnivom úkaze a hrmení pred Prvou svetovou vojnou. Úkaz, ktorý zvestoval pohromu! Viem, neznie to vedecky, ale čo keď ... ?"

Erika Mogyoródiová: "Ja síce neviem presne, ale mamina s tým prišla ráno, že to znelo ako veľký blesk, a že takmer celá dedina o tom hovorí."

Miro Gajdoš: "Silné zablesknutie a asi po 90 sek dlhé zadunenie, detonácia nie ako pri hrome."

Marta Gonosová: "Zobudilo ma to. Nie záblesk, ale dunenie...a to som nemala otvorené okno!!!, ale myslela som si, že hrmí - aj keď mi to bolo divné, vo februári?! No a nato prišiel syn, že čo to bolo! Aj ho to trochu vystrašilo, lebo on videl pol sekundovú žiaru - veľmi silné svetlo. Cez roletu to bolo silné a až neskôr, možno aj o 2-3 minúty, veľmi silné zadunenie. Také, ako keby vlnovité a buchotavé. No, čudné to bolo riadne. Aj sa v Rožňave kolegyniam okná triasli. Dúfam, že to už tak skoro nepríde!"

Silvia Lengová: "... pripájam sa k tým, ktorí cítili dunivý, tlmený akoby tlakový náraz. My sme mali len zvuk, obraz sme zmeškali... každopádne zaujímavé... "

Mgr. Michal Terrai:"No ja som mal takú skúsenosť: práve som vychádzal z kupelne, keď som počul také ako hrmenie. Poodišiel som k oknu, že iste už aj prší, ale nepršalo, tak som si povedal, že už asi mne ... Až ráno kolegyne v práci, začali o tom hovoriť, vtedy som sa rozpamätal o tom mojom počutí. Takže pre tentokrát som zmeškal meteorit. Niekedy nabudúce."

Názor vedca z AÚ SAV: "Ako potvrdil vedecký tajomník Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici Drahomír Chochol, týmto zvláštnym úkazom bol meteoroid, vesmírne teliesko, ktoré preniklo do atmosféry. "Pri vniknutí do atmosféry sa teleso zohrialo a došlo k výbuchu," spresnil s tým, že zatiaľ v Astronomickom ústave pracujú s množstvom informácií od laických pozorovateľov. "My sme úkaz v Tatrách nemohli pozorovať, pretože bolo zamračené. Máme však informáciu z Českej republiky, podľa ktorej zaznamenali bolid, teda svetelný jav sprevádzajúci výbuch meteoroidu, s magnitúdom mínus deväť," dodal Chochol. Podľa tejto informácie malo ísť o predmet zelenej farby. "K výbuchu došlo pravdepodobne vo výške asi 30 kilometrov v okolí Košíc. Presnú dráhu budeme môcť zistiť, ak budú k dispozícii tri vedecké pozorovania javu," spresnil Chochol. Objekt mohol mať veľkosť futbalovej lopty a na zem mohli dopadnúť len malé kúsky vesmírneho telesa.
1.3.2010

Ondrej Doboš,
Maj Gemer