Ilustračné foto - internet

Ivona Ďuričová krstila svoju druhú zbierku poézie "Zápisky z.vodných znamení"

Útulné priestory Informačného centra v Ivanke pri Dunaji boli v utorok 20. októbra 2009 o 17.00 hod svedkami milého stretnutia. Dôvodom na to bola najmä predvlani debutujúca pani Ivona Ďuričová – Lengová, ktorá pre milovníkov poézie pripravila už svoju druhú zbierku na jej pokrstenie. Stala sa ňou knižka básní pod názvom "Zápisky z.vodných znamení". Jej hosťami boli slovenská spisovateľka Denisa Fulmeková, televízny moderátor Vlado Voštinár, spisovateľ a vydavateľ Jozef Zrnek a viacerí, ktorí pripeli k vydaniu knižky, ako aj priatelia a obyvatelia Ivanky pri Dunaji, ktorých privítala vedúca IC Mgr. Alexandra Voltemarová.
Kým sa dostalo k najdôležitejšej udalosti – krstu – pán Zrnek sa podelil so svojimi úspechmi pri vydávaní kníh, ale aj so svojou literárnou tvorbou. Prítomných potešila informácia, že popri svojej podnikateľskej činnosti ako majiteľa Vydavateľstva Slnce napísal 12 kníh pre deti a 4 knihy pre dospelých. V tomto vydavateľstve práve vyšla i druhá zbierka básní pani I. Ďuričovej.
Slávnostný akt krstu začal za účasti Vlada Voštinára, ktorý ocenil prácu pani Ďuričovej, najmä jej novú básnickú tvorbu zachytenú v jej krstených Zápiskoch. Spisovateľka Denisa Fulmeková sa najprv prihovorila ocenením aktívneho prístupu pani Ďuričovej k svojej tvorivosti a potom jemným poliatím knihy ivanskou vodou poliala obálku knižky, ktorá sa takto pokrstená ponúkala hneď prvým záujemcom.
Pani Fulmeková vo svojom príhovore na adresu poetky o.i. povedala:
Denisa Fulmeková„Keď Ivona Ďuričová pred necelými dvomi rokmi vydala básnickú zbierku Básnenie, myslela som si, že ide o jej jednorazový výlet do sveta poézie, pretože, ako niektorí vieme, Ivona pokúša rôzne múzy. Neskôr som čítala jej vydarené kaligramy, básne napísané do obrazca, ktoré vyšli pred časom aj v literárnom časopise Rak. Potom mi spomínala, že má rozpracovanú ďalšiu zbierku poézie, nuž a neprešlo mnoho času a môžeme sa do nej začítať.
Osobne sa mi vidí, že v druhej knižke je autorka o čosi odvážnejšia a básni s väčším rozmachom. Zápisky z.vodných znamení sú tematicky bohaté: nájdeme tu melancholické obzretia za dievčenskými rokmi či rodným domom, galériu všedných obrazov, ktoré sú však pre autorku umeleckou inšpiráciou, niekoľko odkazov na symboliku tarotových kariet, ale predovšetkým je táto zbierka o láske a zmyselnosti.
Tvorivosť je najprirodzenejšou potrebou človeka. Iba keď tvoríme, a, pochopiteľne, nemusí to byť iba umelecká činnosť, cítime sa šťastní. Po prečítaní Zápiskov z.vodných znamení som sa utvrdila v presvedčení, že Ivona je pri písaní poézie šťastná a našla v nej nielen útočisko pred svojimi smútkami, ale aj žriedlo, z ktorého čerpá radostnú energiu.
Knižke teda prajem veľa vnímavých čitateľov a Ivone Ďuričovej čerstvú inšpiráciu, aby neprestávala byť tvorivou ženou!“

Ivona Ďuričová – LengováSama autorka Zápiskov z.vodných znamení Ivona Ďuričová mi na otázku: čo by si želala v súvislosti s novou zbierkou, odpovedala: „Snáď toľko, aby si našla cesty k čitateľom, aby im pohladila dušu, k tým, ktorí budú mať pri jej čítaní príjemné emócie, ktorých v niečom inšpiruje, podnieti v nich obrazotvornosť, fantáziu, rozlet, aby aj po prečítaní v nich ostali hoci len maličké stopy rezonancie z pocitov nie zbytočne alebo lacno stráveného času. Možno by som si v tejto súvislosti dovolila použiť motto z jednej knihy Jany Michalkovej - Pekárovej: "Poézia je šperk zo slov, možno ho darovať alebo nosiť medzi ľudí".

Nezabúdajme, že Ivona Ďuričová – Lengová je Gemerčankou, rodáčkou z Rožňavského Bystrého. Preto jej toľko pozornosti venuje aj Maj Gemer. V ostatných rokoch žije v Ivanke pri Dunaji a medzi svojich ju už aj tu rátajú.
Zbierke básní Ivony Ďuričovej, aj ako Yvone du Rich, ako je pod titulom autorka uvedená, želám veľa čitateľov, a aby záujem o jej druhú zbierku podnietil túto inšpirujúcu zrelú poetku k ďalšiemu prikladaniu slov do rýmov rytmom jej najbližším.
Príjemné prostredie Informačného centra v Ivanke pri Dunaji spestrilo aj vystúpenie hudobníka Jozefa Piačeka.

Ondrej Doboš