SLOVÁCI, ANGLICKO A VIANOCE..., ALEBO MARTIN HOREČNÝ V ZEMI ALBIONU

Martin Horečný, výtvarník zo Slovenska, žijúci v Anglicku

“...a nie je výtvarné umenie krištáľovou guľou, cez ktorú spomíname na činy minulé a vidíme cesty budúce?”
Ľubo Birka, 1999

O čom sú Vianoce? O darčekoch - povedia deti. O nákupoch a kuchtení - povedia mamy. O stavaní stromčeka a vianočnej výzdobe - povedia otcovia. O prázdninách - povedia študenti. O polnočnej omši - povedia veriaci. Takto by sa nepochybne dalo pokračovať, no jednou spoločnou odpoveďou všetkých oslovených si môžete byť istí: Vianoce sú o láske, sile a súdržnosti rodiny.

Slováci boli už v minulom aj predminulom storočí neraz nútení vycestovať do cudziny za prácou, pretože slovenská krajina - aj keď prekrásna a vznešená, nedokázala veľakrát uživiť ľudí. V súčasnosti môžme sledovať podobný trend a novodobý exodus Slovákov - predovšetkým do Veľkej Británie. Odišli za prácou, za lepším životom, za dobrodružstvom, alebo aj len tak, zo zvedavosti. ”Odísť je ľahké, ale vrátiť sa je ťažké ...,” vraví Petra z Bratislavy, ktorá má to šťastie, že sa uchytila ako tlmočníčka, no sama vraví, že chvíle ako Vianoce je bez rodiny prežívať pre ňu takmer nemožné. Preto sa často vracia na návštevy Slovenska. Nie každý má však takéto možnosti - či už sú to dôvody finančné, alebo časové. ”Nie je jednoduché zohnať letenku a v tomto čase bývajú veľmi drahé. Je idem na Vianoce domov - do Poľska autobusom. Cesta potrvá dva dni, ale nedokázal by som na Vianoce ostať tu. Je to raz v roku, kedy sa stretneme celá rodina...,” vravi Przemyslaw Plaza z Poľska. Predstava o rýchlom zbohatnutí v Anglicku je už dávno len vzdialeným snom mnohých imigrantov. A predovšetkým, bez znalosti aspoň hovorovej angličtiny je to nesmierne náročné. ”Ja som sa hneď po príchode do Anglicka prihlásila na kurz angličtiny, dnes som už v treťom stupni štúdia na škole v Londýne. Keď som sem prišla, nevedela som ani ceknúť a bolo to deprimujúce ...,” vraví Katka - snúbenica Martina Horečného, výtvarníka z východného Slovenska, ktorý už dva roky pracuje, tvorí a vystavuje v Anglicku. Martin je kvalifikovaný výtvarný pedagóg, toho času externý doktorand na Prešovskej Univerzite, ktorý sám aktívne tvorí a má za sebou veľa výstav, medzinárodných sympózií a iných umeleckých aktivít vo viacerých štátoch Európy. Dnes má za sebou niekoľko prezentácií aj v zemi albiónu a zaregistrovali ho aj britské tlačové médiá. “Necítim sa ako umelec - nemám veľmi v obľube to slovo. Radšej používam termín výtvarník - aspoň v spojení s mojou osobou. Umelcom sa stáva človek až vtedy, keď čas prehodnotí jeho prácu a určí jej význam ...,” vraví Martin, ktorý bude tráviť už tretie vianočné sviatky vo Veľkej Británii. Najviac mu chýbajú jeho synovia a ako komentuje ďalej: ”...nie sú to práve najveselšie okamžiky, pretože pri sebe nemáme svojich najbližších, nachádzame sa predsa len v cudzorodom prostredí, kde sú Vianoce chápané natoľko komerčne, že absolútne strácajú svoje intímne čaro. Anglické Vianoce - to je jedna veľká hlučná párty a nákupy - čo najviac a čo najdrahších darčekov. Stáva sa to všetko neosobným, povrchným, bez hĺbky zamyslenia, pozastavenia sa... Dúfam, že na Slovensku to takto o pár rokov nedopadne, pretože už aj u nás cítiť tento trend. Keby som pri sebe nemal Katku, určite by som to vnútorne tak ľahko nezvládal. Ona má totiž neuveriteľnú schopnosť vyčariť atmosféru Vianoc a rodinnej pohody za akýchkoľvek okolností, v akýchkoľvek podmienkach a je mi veľkou oporou ...”
Martin Horečný môže byť našim čitateľom známy z dlhoročnej spolupráce s naším rodákom z Rakovnice - nedávno tragicky zosnulým sochárom Ľubom Birkom. Boli nielen kolegami, ale aj blízkymi priateľmi. V roku 2007 sme sa zúčastnili vernisáže ich tvorby v Hoteli Remy v Bratislave a pred pár rokmi spoločne vystavovali aj v Rožňave. Aj preto sme vybrali úvodný citát z jedného z ich nespočetných rozhovorov.

Mnoho ľudí na Slovensku častokrát obdivuje a velebí všetko, čo prichádza spoza hraníc. Ľudia sú veľakrát zmanipulovaní reklamou v médiách, a to len s komerčným zámerom. Uvedomíme si, čo doma máme, až keď to príde do priamej konfrontácie s niečím iným, cudzím. A pravdou je aj konštatovanie, že človek si niekedy neváži veci, ktoré má a ich skutočnú hodnotu si uvedomí, až keď ich stráca. Všetci, ktorí z rôznych dôvodov odišli do zahraničia si oveľa silnejšie uvedomujú pojmy, ako sú: rodina, tradícia, domov... A záverom pozdrav pre Slovensko od všetkých, ktorí strávia aj tieto sviatočné dni mimo domova a svojich najbližších.

”Priatelia, vážme si a pestujtme tradície slovenských Vianoc! Len vďaka tejto svojej jedinečnosti majú tú neopakovateľnú atmosféru. Prajeme vám všetkým na Slovensko: krásne a veselé sviatky prežite v zdraví, v kruhu najbližších a šťastný a úspešný štart do roku 2010!”
December 2009

Maj Gemer + Martin Horečný
Foto: Martin Horečný


__________________________________________________

POZRITE SI TIEŽ:
Webová stránka Martina Horečného