Ako sme sa bavili v Rejdovej

Pohľadnica z 32. ročníka Gemerského folklórneho festivalu - Rejdová 2005


Posledný augustový víkend v rázovitej obci Rejdová v Rožňavskom okrese už tradične patrí ľudovej kultúre, folklóru a dobrej nálade. Tohtoročný festivalový víkend bol predĺžený, keďže gemerskí folkloristi už od štvrtka 25.8.2005 boli na cestách – na prizývačkách, ako sa tomu u nás hovorí. V Košiciach sa im v neskorých večerných hodinách podarilo roztancovať aj jedno nemenované nákupné stredisko a podobne veselo bolo aj v piatok večer v Rožňave.
Na 32. ročník Gemerského folklórneho festivalu do neveľkej, ale dobre známej gemerskej dediny zavítali 27.8.2005 opäť nielen rodáci a milovníci folklóru, ale aj zahraničné hosťujúce súbory z Maďarska, Poľska a ďalekého Lotyšska. Návštevníkov určite milo prekvapili samotní Rejdovci, ktorí svoju milovanú obec patrične vyzdobili a írečitou rejdovčinou vítali každého. Hlavne deti a cezpoľní sa tešili z gazdovských dvorov, kde šikovní chlapi predvádzali fortiele strúhania šindlí, výroby drevených hrablí či kožených opaskov. Ani rejdovské ženy sa nedali zahanbiť. Predviedli, ako sa kedysi pralo na pľacu pri četerni, ako sa tkalo, dokonca v krčmárskom dvore aj domašnu palenku naľali a dali ochutnať kvaku a svadobný koláč.
Sprievod obcou bol naozaj výnimočný a pompézny, keďže na tohtoročnom festivale sa zúčastnilo vyše 600 účinkujúcich, vrátane sto detí. Tak pre divákov, ako aj pre domácich naozajstným zážitkom bolo vidieť rôzne pestrofarebné iné kroje, vypočuť si ľubozvučné piesne a pozorovať tance a zvyky iných kultúr. Nedali sa zahanbiť ani samotní Gemerčania, veď v trojhodinovom bloku spevu, tanca a dobrej muziky predstavili „vôňu Gemera“.
Pre tých, ktorí okrem folklóru chceli vidieť a zažiť aj niečo „iné“, bolo pripravené množstvo sprievodných podujatí. Opäť veľkému záujmu sa tešili remeselníci – rezbári, výrobcovia zvoncov a prútených košíkov, medovnikári a čipkárky. Neďaleko amfiteátra vo svojom prezentačnom stánku mesto Rožňava, osobne pán primátor vítal záujemcov „babičkinou kuchyňou“. Tak, ako na dobrého gazdu sa patrí, každého zvedavca ponúkol primátorským studeným punčom a baníckym desiatnikom.
Laicko-odborná porota 5. Rejdovskej koštovačky domácej pálenky hodnotila nápoje, ktoré boli vypálené zo šitkieho, čo se v hôre, na poli, a za domom urodilo. Teda „poriadňe lude, čo si ešče neprepili rozum koštovali, a vyberali tu najlepšu, kotra barz nesmerdela, nebula zakalena, mala šmek a riez a bula taka dobra, že ked z nej vypili pou deci, nerozeznali svekru od vlastnej ženy.“ Za veľkého záujmu divákov sa koštovala marhuľovica z ďalekej Nitry, orechovica z Pače, medová černicovica z Rejdovej, Tŕnianske vínovicové tajomstvo, Starostovská hruškovica zo Slavošoviec a niekoľko modifikácii starej dobrej slivovice a hruškovice. Cenu riaditeľky Gemerského osvetového strediska PALENOČKA TO JE STROVA získala päťdesiatosmičková Roštárska slivovica.
Kým vyvolení koštovali a v areáli amfiteátra sa rozvoniavala pečená klobáska a rôzne miestne špeciality, rezká ľudová muzika a nálada na javisku gradovala. Dokonca na rozlúčku pred autobusmi zanôtili aj postupne odchádzajúce kolektívy. Predvečerný program patril jubilujúcim folklórnym súborom. Predstavili sa 55 ročný Kolektív piesní a tancov z Poľského Tešína, 40 ročný Rozsutec zo Žiliny, 30 ročný Gemer z Dobšinej a 20 ročný Haviar z Rožňavy. Milým prekvapením boli čiperní tanečníci zo súboru Sendancis z Lotyšska, keďže ich vekové zloženie bolo medzi 60 a 80 rokov.
Festival ukončila rómska kapela Vlada Sendreia, Kokavakere Lavutára, a bol to naozaj skvelý a nezabudnuteľný zážitok! Snáď neostal ani jeden divák, ktorý by nezaspieval alebo nezatancoval, či aspoň poriadne nezatlieskal počas hodinového temperamentného záverečného programu. Najúžasnejší bol absolútny záver, čo už diváci nevideli…. Sendreiovci roztancovali nielen malé rómske deti, ktoré ich čakali za javiskom, ale aj nás, organizátorov. Vďaka Vám chlapci.
Nuž, a čo na záver? Kto ste tam boli, viete o čom rozprávam. A kto ste tam neboli, príďte o rok! Pretože pochopiť ducha rejdovských slávností a vychutnať si „vôňu Gemera“ je možné len na mieste - pod najvyšším vrchom Slovenského Rudohoria, pod Stolicou, kde vyviera rieka Slaná - v REJDOVEJ!

Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska Rožňava
Dedinská folklórna skupina Bystränky vystúpila aj na prizývačkách pred Domom sv. Alžbety v Košiciach Detský folklórny súbor Iglice z Maďarska - sprievod na prizývačkách v Rožňave Začiatok sprievodu na prizývačkách v Rožňave, na sídlisku JUH Folklórny súbor Sendancis z Lotyšska Úvodnú pieseň gemerského foklórneho festivalu zaspievala dedinská foklórna skupina Hôra z Rejdovej Otvorenie festivalu - riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave, Mgr. Helena Novotná a starosta obce Rejdová ing. Ján Valentík V programe nazvanom Vôňa Gemera vystúpil aj folklórny súbor Haviar z Rožňavy Dedinská foklórna skupina Szalóka zo Slavca Dedinská folklórna skupina Bystränky z Rožňavského BYstrého sa predstavila na festivale v Rejdovej novým programom - Tucstep-om. Po prvýkrát aj s mužským zastúpením Palenočka to je strova - 5. ročník rejdovskej koštovačky - koštujú: riaditeľ sekcie tradičnej ľudovej kultúry z Národneho osvetoveho centra, prednosta Obvodného úradu v Rožňave a najštedrejší sponzor podujatia Koštuje aj primátor mesta Rožňavy - zároveň predseda laicko-odbornej poroty Riaditeľka Gemerskeho osvetového strediska v Rožňave, pani Novotná, ako rejdovská krčmárka na špeciálnom podnose ponúka porotcov
Od krčmárky sa ušlo aj smädným a zvedavým divákom Detský folklórny súbor Iglice z Maďarska Detský folklórny súbor Iglice z Maďarska Folklórny súbor Sendancis z Lotyšska Folklórny súbor Sendancis z Lotyšska Folklórny súbor piesní a tancov z poľského Tešína (Cieszyn) Folklórny súbor ROZSUTEC zo Žiliny Folklórny súbor ROZSUTEC zo Žiliny Na záver festivalu vystúpila - Kokavakere Lavutára - rómska kapela Vlada Sendreia z Kokavy na Rimavicou