Ilustračné foto - internet

Na gangu v Bystrom. Foto: Dr. Jozef Sabo

Viate, ak sä dakodi piakól chleba v Bystrom?

Domáci chlieb No, to museli zmo si spravit cesto. Ak sä piakól chleba, ta zmo tak oterhli cesto a to cestiaško zmo dali do také mištóški, no, abi vikislo, kim sä zas druhia bude piac (to muselo but takia vikisnúťia dlukši). No a prinesli zmo si korito do kuchini, abi bulo f teplom v zime. No a vonku zmo si preosäli; to sä peklo z desät kiloch múki. Múku zmo si osäli, potom tak sä nabok dala a lem telo zmo rozrobeli, abi vikislo to cestiaško, za korunu drožde sä dávali, no a to sä zamiaselo. A grúle ešte! Edon lebo dva ťia tlašäki, viate? Ta aj grúle zmo dávali do toho chlebu, abi búl lepší, mäkší, bo to sä peklo na tížden. Za ednú hodinu vikislo a zmo mali takia slamäniški zo slami – to robeli cigáne nám, to zmo si už každí kupovali – a ťia servítki, to sä volali váläniški – to zmo si už natkali – ťia zmo pokládli do tich slamäniškoch a posipalo sä z múkó. Muselo sä naklás drevo. Tetka u Čipkajky. Foto: Ivona ĎuričováDrevo muselo but bukovo, šistia. Nám fše povedali staria ženi: Musí but takia, ako šängel na dachu, suchia! No a nakládli zmo a to sä roshräbalo (z ohräblom) tot ohen po peci, ťia uhlíki, abi to sä vihräla pec. A už ak bula pec vikúrená, no, zmo viváläli (v múke) a do tich slamäniškoch tot chleba (pokládli). A už ak zmo videli, že už pec je dobrá, zmo ťia uhlíki vihräbali napredok, tu, gu dvercom, a zmo posádzäli ťia chlebíki. No, štiri chlebi sä zmesteli, ta sä štiri pekli. To nám vistašelo na calí tížden! Za póldruhé hodini sä piakól.
A ešte zmo pekli posúchi s tím chlebom. To zmo vareli lekváre, no, slivkovia, bo dakodi buli velé slivki, bistrickia. Ta to sä v jäsian vareli ťia lekváre. Hruški sä sušeli, jabuká, šušianki, to sä zomlelo, no a do tich posúchoch. Ta to bulo dobria. Kod koseli chlapi, ta to nesli zmo aj do polä ťia posúchi a kávu bialú lebo mliako sä rozmútelo, sädnúťia, zo smetanó, no a to sä noselo, kod sä chleba piakól, na polo.
Rozprávala pani Zuzana Dobošová (u Čipkajky), rodáčka z Rožňavského Bystrého.

Foto: Ivona Ďuričová

Starý murovaný sporák s pecou na pečenie chleba. Foto: Dr. J. SaboVysvetlivky k textu:
na uľahčenie čitateľnosti textu som sa v spolupráci s dialektológom rozhodol pre zjednodušenie zápisu, konkrétne o nepoužívanie asimilácie (spodobovania) na konci slov, ani splývania spoluhlások na švíku dvoch slov, ponechávam ich teda v spisovnej podobe, napr. dat mliako (dať mlieko) namiesto reálne vysloveného dad mliako, tak nám namiesto tag nám, kod som, kus nahám namiesto ko¬¬_com, kuz nahám, bvab namiesto bvap a pod. Spodobovanie a splývanie spoluhlások však naďalej zachovávam na začiatku a vnútri slov, napr. hlatká, rostrepat, ftodi a tiež pri písaní predložiek s, z, so, zo, v, f, napr. s nich, so mnó, f né, s nima (ale aj z mastó, z vodó a pod.), keďže v tomto prípade ide – najmä pred osobnými zámenami – o svojské tvary charakterizujúce gemerské nárečia (v niektorých slov. nárečiach sú totiž aj tvary z ňich, v ňej – tak aj v spis. Výslovnosti; zo mnu, z ňima – tak napr. vo východoslov. nárečiach). Zaujímavosťou bolo nespodobené roshräbat namiesto očakávaného rozhräbat vo výslovnosti informátorky. Zachovávam tieto znaky nárečového zápisu: nepoužívam literu (grafému) „y“, nahrádzam ju literou „i“, napr. kim, midlo; mäkčeň zapisujem všade tam, kde sa vyskytuje, napr. ťia (užíva sa aj tvar tia), maťerä, ak pri spoluhláske mäkčeň chýba, výslovnosť je tvrdá, napr. nesla, den. Ponechávam zapisovanie hlások ch, dz, dž používaných v čitateľskom prepise. Kolísavú výslovnosť u/v v slovách ako ďiavka, poliavka zapisujem ako v, pretože sa domnievam, že táto výslovnosť je bližšia viac k pernozubnému v ako k obojpernému u. Niektoré opakovania (slov, textu), kazy reči či odbočenia od témy som do textu neumiestnil. Texty sú čiastočne upravované, z dôvodu zachovania postupnosti pri opise činnosti. Snažil som sa však nezasahovať do prirodzeného slovosledu. V zátvorkách sú doplňujúce či upresňujúce informácie od informátorky, pre lepšiu orientáciu v texte. Podčiarknutý znak ä znamená široké ä s dĺžňom, napr. porädok.

Zapísané v auguste 2009.

Gabriel Rožai