O prameňoch minerálnych vôd na Gemeri vedela už v 18. storočí aj Mária Terézia

Minerálnu vodu Gemerka netreba dnes už zvlášť predstavovať. Jej vlastnosti poznajú ľudia už odpradávna. O minerálnych prameňoch v bývalej Gemerskej stolici podal správu panovníčke Márii Terézii aj stoličný fyzikus František Keszler 13.9.1769. Keby ste ju chceli ochutnať priamo z prameňa, z ktorého tečie, museli by ste prísť do gemerského mestečka Tornaľa. Za mestom smerom do Rimavskej Soboty odbočíte doprava a potom je to už len kúsok a ste na mieste. Takmer v poli sa nachádza malý prístrešok, v ktorom neustále tečie pomerne slušným prúdom spomínaná minerálka. Predtým, iba tak do blízkeho potoka, nevyužitá. Kto prišiel, mohol si nabrať vody do nádob koľko chcel. Tak je tomu aj teraz. K prameňu prichádzalo dosť ľudí aj v pondelok 6. júla, keď sme sa zastavili aj my, aby sme ochutnali jej účinky, ovlažili sa v horúcom letnom dni a niečo si priviezli aj do Bratislavy. Kolóny osobných áut i peši prichádzajúce hlúčiky ľudí boli dôkazom, že o túto minerálku je stále záujem. Oslovil nás aj jeden starší dobre vyzerajúci pán, ktorý po vodu prišiel z malej dedinky Rumince, hoci sa narodil v Gemerskej Polome. Ani nemusel chváliť vodu, lebo keby som chcel z reklamy opísať text, musel by som napísať asi toto: "Táto jedinečne čistá minerálna voda s unikátnym zložením vyviera v hĺbke 99, 5 m v oblasti Slovenského krasu v Tornali. V obchodoch ju poznáme pod názvom GEMERKA. Má vyvážený obsah minerálov a stopových prvkov. Správna kombinácia magnézia a vápnika, ktorú táto voda obsahuje, je veľmi dôležitá pre bezproblémové fungovanie ľudského organizmu. Vápnik chráni pred osteoporózou - chorobou, ktorá ohrozuje každú tretiu ženu po menopauze a každého šiesteho muža po štyridsiatke. Magnézium podporuje činnosť srdca a upokojuje nervy, vedci dokázali jeho protistresové účinky." Tak sme si tečúcej vody nabrali do všetkých fliaš, ktoré sme mali a spokojní sme odišli na ďalšiu cestu. Snáď sa nič nestane, aby voda prestala tiecť pre tých, ktorí ju potrebujú pre upevnenie svojho zdravia, alebo aj iba tak, na osvieženie. Jej siričitý nádych trošku pripomína navŕtanú hĺbku odkiaľ vychádza, ale to zrejme aj preto, že neďaleko je Morské oko, ktoré je vraj sopečného pôvodu. Je veľmi hlboké a chodilo sa do neho každé leto z okolia kúpať množstvo ľudí. . Dnes je už ohradené a kúpanie v ňom nie je povolené. Aj pred vchodom na plážové kúpalisko v Tornali, ktorého súčasťou je aj Morské oko, vyteká prameň výbornej minerálnej vody.
(od)

Fotografie: Stanislav Kejík

Ohlas na článok:
„O prameňoch minerálnych vôd na Gemeri vedela už v 18. storočí aj Mária Terézia“

Pred niekoľkými dňami na stránke Maj Gemer ste si mohli prečítať článok o minerálnych vodách na Gemeri. Mal titulok: O prameňoch minerálnych vôd na Gemeri vedela už v 18. storočí aj Mária Terézia. K niektorým otázkam v článku spomínaných vyjadril svoj názor aj pán Ján Kekeňák, ktorý mi poslal e-mail, aby uviedol veci o minerálnych vodách na správnu mieru. Jeho názor uverejňujem nasledovne:
„Väčšina slovenských minerálnych vôd obsahuje soli železa a sírovodík. Prítomnosť železa dokazuje „hrdzavá“ usadenina v okolí prameňa. Sírovodík je zase známy tým, že páchne ako pokazené vajcia (ono je to vlastne naopak, v kaziacich sa vajciach vzniká sirovodík – H2S).
Napríklad Baldovská bola onoho času známa ako „vajcovka“. Kedysi, keď sa minerálne vody ešte predávali vo vratných sklenených fľašiach, čo bolo podstatne ekologickejšie, ako dnešné PET, bolo na fľašiach viacerých minerálok napísané: “Hnedý zákal na dne fľaše nie je na závadu“, alebo tak nejak. Ono totiž, tak ako pri prameni, tak aj na viackrát naplnenej sklenenej fľaši tento zákal a usadeniny zákonite vznikali. Viacerí ľudia, čo si dnes berú minerálky do PET fliaš priamo z prameňa, si určite všimli, že ak fľaša stojí niekoľko dní, jemný zákal a „hrdzavé“ usadeniny sa objavia.
A tu leží pôvod víťazstva marketingu nad zdravým rozumom. Keby Pán Boh chcel, aby liečivé minerálne vody boli liečivými aj bez železných solí a stôp sírovodíka, tak by ich do prameňa nebol primiešal ... Ak by minerálka v PET fľaši stála zopár dní na polici v obchode a nebola zbavená solí železa a stôp sírovodíka, nutne by sa zakalila a sfarbila od „hrdzava“. A to by sa zákazníkom nepáčilo, mohlo by to byť dôvodom reklamácie, atď., skrátka, mohol by to byť problém. A problém by mohol škodiť biznisu. A biznis chce byť ziskový. Preto, logicky, všetky minerálne vody fľaškované na Slovensku, ktoré majú prirodzený obsah železných solí a sírovodíka, musia byť chemicky upravované – zbavené týchto „farbiacich“ a „páchnucich“ zložiek pomocou chémie a fyziky. Takže sú rovnako chemicky upravované, ako napríklad aj pitná voda vo vodovodoch.
O rozdielnosti účinku minerálnej vody z prameňa a z obchodu mal možnosť presvedčiť sa aj jeden môj príbuzný. Keď sa mi zdôveril so svojimi ťažkosťami, poradil som mu istú nemenovanú minerálnu vodu. Namietol, že ju skúšal a nepomáhala. Keď som mu povedal, že liečivý účinok je vždy daný komplexným chemickým zložením každej minerálnej vody a voda vo fľaši z obchodu už nie je prírodný originál, pochyboval. Keď som mu však priniesol viacero litrov originálnej minerálky priamo z prameňa, už po niekoľkých dňoch spozoroval úľavu a dal mi za pravdu.
Je mi to ľúto a je to smutné, ale voda priamo z prameňa a voda z fľaše z obchodu sú dve rôzne veci. Je to síce môj osobný názor, ale nakoľko som študoval chémiu a logicky uvažujem, tak si za ním stojím a vyvrátia mi ho až fľaše minerálnych vôd so zákalom a „hrdzavými“ usadeninami.

S úctou
J. Kekeňák