Intímné Slovensko odhalené aj prostredníctvom Bystrého

Na Dňoch francúzskej kultúry v Košiciach sa v polovici marca roku 2004 perokresbami a akvarelmi predstavil aj známy francúzsky umelec Jacques Pasquier. Spomínam ho aj preto, že svoje námety z Košíc a okolia pre spomínané podujatie našiel aj v Rožňavskom Bystrom (na obrázku). Všetky jeho vystavené práce sú odvtedy súčasťou zbierok Východoslovenskej galérie. Jacques Pasquier svoju prezentáciu dopĺňa takto:

„Slovensko som objavil v roku 1990. Sprevádzal ma vtedy môj priateľ – fotograf, ktorý sa vracal k rodičom po dvadsiatich troch rokoch odlúčenia. Bola to cesta plná emócií. Vrátil som sa ešte dvakrát, v roku 1998 a na Nový rok 2000. Avšak už bez priateľa, ktorý zomrel v roku 1993. (Išlo o Ladislava Doboša z Rožňavského Bystrého, ktorý je tam aj pochovaný, pozn. O.D.) Medzi vystavovanými dielami je zopár tradične poňatých akvarelov z obdobia prvej návštevy, no všetky ostatné práce sú náčrty a skice, miestami zvýraznené farebnou ceruzkou. Papier, guličkové pero, tuha a ceruza sú nástroje, ktorými tvorím – v rámci akejsi hry, veľmi serióznej hry – vlastný rukopis, bez ohľadu na podobnosť. Čiaru nosím so sebou, je mojou batožinou: je ľahká, praktická, vždy poruke, voľne putuje po Slovensku, Normandii a inde ... všade! Intímne Slovensko vzniklo vďaka priateľstvu s tunajšími ľuďmi, ktorí boli živými modelmi týchto spontánne vytvorených stránok.“

Maliar, grafik a sochár Jacques Pasquier sa narodil v roku 1932 v Caen. Jeho prvé maľby vznikali v roku 1949. V roku 1957 otvoril galériu Cadomus, ktorá sa rýchle stala miestom stretávania a vzájomnej výmeny medzi najdynamickejšími a najkreatívnejšími umelcami toho obdobia. V rokoch 1962-63 vyzdobil freskami jeden z románskych kostolov v departemente Seine-Maritime. Vytvoril kostými a dekoráciu pre Ionescove a Perecove hry. Jeho diela, ktoré boli mnohokrát vystavované a sú súčasťou rôznych verejných i súkromných zbierok, sa stretávajú so záujmom širokej verejnosti vo Francúzsku aj v cudzine. Osobnosť Pasquiera sa stala námetom pre viaceré literárne (Michel Onfray), filmové a hudobné diela.

Marcel Gajdoš

Andrea Tomáschová, redaktorka Korzára, francúzskeho umelca pri tejto príležitosti vyspovedala a dňa 22.3.2004 tento rozhovor uverejnila na stránkach spomínaného denníka. (Celý článok)