Pozoruhodná publikácia nášho rodáka

K rodákom z Rožňavského Bystrého sa stále hlási Dr. Ondrej Dányi, CSc.. Narodil sa v roku 1930 v baníckej rodine. V roku 1945 odišiel do Baťovej školy práce vo Svite, kde pracoval ako laborant, neskoršie ako technológ v chemickej prevádzke. Od roku 1954 pracoval v štátnych službách a posledných 25 rokov v SAV ako vedecký pracovník, kde dosiahol vedeckú hodnosť kandidát filozofických vied.

Výsledky jeho vedecko-výskumnej práce publikoval v 5 knižných monografiách, v desiatkach vedeckých štúdií, stovkách odborných a vedecko-popularizačných článkoch. Vo svojej práci sa orientoval hlavne na problémy politického zneužívania náboženstva v dejinách i v súčasnosti Slovenska.

Najnovšia jeho monografia vyšla v spoluautorstve s M. Baťalom vlastným nákladom v októbri 2006 a má názov Recidívy klerikalizmu. Autori v 7 kapitolách objasňujú stručný vývoj a podstatu klerikalizmu, jeho pôsobenie v minulosti až po súčasnosť. Analyzujú formovanie právnych vzťahov štátu a cirkvi po roku 1945 a pokusy o ich narušenie po roku 1949. V kapitole Recidívy klerikalizmu na Slovensku po roku 1990 hodnotí sa tvorba a schvaľovací proces Základnej zmluvy so Svätou stolicou, ako aj Pastoračný a evanjelizačný plán Katolíckej cirkvi na Slovensku na obdobie 2001-2006 a výsledky jeho aplikácie.

Tvorba a aplikácia týchto základných dokumentov je vyjadrená v čiastkových zmluvách o Duchovnej službe v ozbrojených silách a zboroch SR, o Katolíckej výchove a vzdelávaní, ktoré už boli schválené a v Zmluve o práve uplatňovať výhrady vo svedomí a v Zmluve o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi. Prípravu a schválenie týchto dvoch zmlúv militantne orientovaní klerikáli naďalej presadzujú.

Na Slovensku sa od roku 1990 o klerikalizme hovorí len veľmi zriedkavo. Klerikalizmus sa vydáva za úprimnú snahu obrodiť slovenskú spoločnosť. Zahmlieva sa jeho podstata a škodlivosť v našej histórii. V knihe sa poukazuje na to, že politický klerikalizmus na Slovensku bol oživený a jeho reprezentanti a nositelia ho aktívne uvádzajú do života našej spoločnosti.

Kniha Recidívy klerikalizmu zaujme aj bežného čitateľa, ale najmä tých, ktorí pocítili, alebo aj naďalej pociťujú ideológiu klerikalizmu, ktorej ambíciou je presadiť sa v celej spoločnosti. Konečným cieľom je vytvorenie katolíckeho štátu "farskej republiky", teda štátu v službách cirkvi..

Slovenská republika je podľa svojej ústavy zvrchovaný, demokratický a právny štát, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Ako tento ústavný princíp v teórii i v praxi zabezpečiť je vyjadrený v záverečnej kapitole monografie pod názvom Základné princípy vzťahov právneho štátu k náboženstvu a cirkvám. Právny štát, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo, nesmie uprednostňovať a zvýhodňovať istú skupinu ľudí a jej ideológiu formou štátnej politiky. Občania právneho štátu sú si rovní v dôstojnosti i v právach. Právny štát je povinný toto svojim občanom zabezpečiť bez ohľadu či sú nábožensky veriaci alebo bez náboženského vyznania. V občianskej spoločnosti je náboženstvo vyhlásené za súkromnú vec občana v pomere k štátu, čo sa v praxi má chápať ako právo občana slobodne vyznávať akúkoľvek náboženskú vieru, prípadne žiadnu vieru.