Veľkonočné sviatky strávi Ján Behúň v najvyšších horách sveta v Himalájach

Do nebotyčných Himalájí sa koncom marca t.r. vydala letecky cez Viedeň - Frankfurt - Bahrain - Káthmándú aj päťčlenná skupina horolezcov z Čiech expedície K&K PNEU ANNAPURNA – EVEREST 2009 v zložení: Libor Uher, Petr Mašek, Radim Slíva, Petr Valchař a Ján Behúň. Posledne menovaný je 43-ročný Gemerčan, rodák z Rožňavského Bystrého, lekár výpravy. Spoločne sa pokúsia zdolať najvyššiu horu sveta Mont Everest.
Podľa informácií, ktoré k nám prichádzajú, pôvodne chceli vystúpiť na osemtisícovky Čho Oju a neskoršie na Mount Everest. Aklimatizačný pre nich nakoniec bude výstup na Annapurnu. "Bohyňa úrody", ako znamená jej doslovný preklad, je vysoká 8091 metrov, a nachádza sa asi 320 kilometrov od Mount Everestu. Annapurnu, desiatu najvyššiu horu sveta, považujú horolezci za jednu z najťažších osemitisícoviek. Na jej vrchole neboli českí horolezci už 21 rokov; naposledy sa to podarilo Josefovi Rakoncajovi a Josefovi Nežerkovi, ktorí vystupovali južným pilierem. Podľa Uhra bude Annapurna tvrdším orieškom než obávaná K2, ktorú zdolal pred poldruha rokom.
"Južná stena je dosť prudká, strmá a nebezpečná. Druhá možná trasa, ktorá vedie cez východný hrebeň, je technicky menej náročná. Vystupovať sa ale musí najprv do výšky 7 500 metrov na vrchol Rock Noir, odkiaľ sa pôjde na vrchol Annapurny po ostrom hrebeni asi 5,5 kilometra tam i späť. Pritom sa pohybujete vo výške okolo 8000 metrov, a to je veľký oriešok udýchať," prezradil nám Libor Uher, vedúci expedície.
Pätica horolezcov sa chce o vrchol Annapurny pokúsiť bez kyslíkových prístrojov. Výstupovú trasu si zvolia až na mieste podľa snehových podmienok. Pokiaľ Čína pred ich výstupom povolí cudzincom vstup do Tibetu, výprava sa vydá len na horu Rock Noir, kde by sa mala dostatočne aklimatizovať pred následným výstupom na Mount Everest.
Päťčlenný tým by sa mal domov vrátiť začiatkom júna. Cieľom expedície je totiž predovšetkým vystúpiť, zostúpiť a vrátiť sa nazad v poriadku. Aj preto by Uher najradšej vyškrtol z horolezeckého slovníka slovo "pokoriť". Hore sa podľa neho musí človek predevšetkým odovzdať. Budeme všetkým členom expedície, tiež nášmu krajanovi Jánovi Behúňovi držať palce, aby svoj cieľ splnili a vrátili sa zdraví a všetci domov.
(od)